Choď na obsah Choď na menu
 


11. 9. 2013

1. lekcia Japončiny   [11.9.2013]

V prvej lekcii Japončiny sa naučíme predstaviť sa, lebo to je pomerne dôležité.

Takže, používame "Hajimemashite(teší ma)" na začiatku vety, uvedenie svojho mena (v tomto prípade meno "Rin") v strede vety a nakoniec povieme "douzo yoroshiku(rád/rada vás spoznávam)".

Hajimemashite. Rin desu. Douzo yoroshiku.

Hadžimemašte. Rin des. Dózo yorošiku.

Teší ma. Som Rin. Rada vás spoznávam.

• Ešte by som chcela spomenúť, že takto sa môže predstaviť aj chlap, aj žena - je tu úplne jedno, pretože Japonci nerozlišujú rod podstatných mien.

Tak, takto sa Japonci predstavujú. :) Teraz sa naučíme 11 slovíčok. Napíšte si ich do zošita a naučte sa ich. V tejto lekcii sa ich naučíme 11 a potom postupne budeme zvyšovať ich počet. ^^

1. Konnichiwa ( koničiva) = Ahoj/Dobrý deň

2. Konbanwa (konbanwa) = Dobrý večer

3. Oyasumi nasai (ojasumi nasai) = Dobrú noc

4. Arigatou (arigató) = Ďakujem

5. Arigatou gozaimasu (arigató gozaimas)= Ďakujem veľmi pekne

6. Hajimemashite (hadžimemašte) = Teší ma

7. Douzo yoroshiku (dózo yorošiku) =  Rád/rada vás spoznávam

8. Gomen nasai (gomen nasaj) = Prepáč/ Prosím o odpustenie / Dúfam, že mi odpustíš

9. Sumimasen (sumimasen)= Prepáčte 

10. Itadakimasu (itadakimas)= Dobrú chuť

11. Ohayou gozaimasu (ohajó gozaimas) = Dobré ráno

Zapamätajte si :

• "Konnichiwa" je fráza, ktorá vznikla už pred dávnymi časmi hovorením "Konnichi wa ~ (Dnes je ~ )" a "wa" v nej sa zapisuje hiraganovým písmom aho "ha". To isté platí pre "konbanwa".

• Keď  chcete povedať "dobrú noc", stačí povedať "Oyasumi" miesto "oyasumi nasai", ale pamätajte na to, že to potom bude menej zdvorilejšie. To isté platí pre "gomen nasai", možte povedať len "gomen" a pri "ohayou gozaimasu" stačí povedať len "ohayou".

• "Sumimasen" nie je klasické "prepáčte" ale je to "prepáčte" pre pritiahnutie pozornosti. Hovorí sa to napríklad v reštaurácii, keď si chcete objednať.

• "Itadakimasu" sa hovorí pred jedlom ako dobrú chuť a po jedle sa hovorí "gochisousama".

 

Ďakujem, to je na dnes všetko       ! 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Re: výslovnosť

(Shizuka, 9. 1. 2014 18:28)

Doplnené, nemáš za čo ;)

Úžasná stránka :)

(Shion_Sonozaki, 9. 12. 2013 19:28)

Ahoj. ~^^
Konečne je na internete niaka dobrá slovenská stránka s japončinou.Dosť sa mi páči tvoja stránka,už moc dlho som takúto stránku hľadala.Myslím že pre samoukov ako som ja je táto stránka veľmi dobrá a užitočná.

Re: Úžasná stránka :)

(Shizuka Sonozaki, 13. 12. 2013 18:41)

Ahoj (:
Ďakujem, aj ja si myslím že tu je dobrých slovenských stránok s japončinou naozaj málo ( neviem či nejaká vôbec je :D ) Ja sama som nevedela žiadnu nájsť a musela som sa učiť z českých alebo anglických, tak som sa rozhodla že vytvorím slovenskú aby sa všetci, ktorí majú záujem o japončinu mali z čoho učiť. Inak ty máš asi rada higurashi keď to meno však? ( moje najoblúbenejšie anime ^ ^ ).
Dúfam že sa budeš učiť aj naďalej, veľa šťastia! ^^

Konečne :)

(Shibuya Saiko, 29. 9. 2013 21:26)

Ahoj. :) Za prvé by som chcela pochváliť tvoju stránku. Milujem japonsko a už cez rok hľadám nejakú online stránku pre samoukov, ktorá by bola užitočná. A hľa našla som. Veľmi sa teším. Ty si asi chodila na japončinu, že??
Tvoj test si tiež urobím ale až o týždeň alebo o dva keď urobím všetky lekcie. Pokračuj v tomto smer ďalej. :) Nie je to nadarmo. ;)

Re: Konečne :)

(Shizuka, 6. 10. 2013 16:32)

Ahoj ^^ Ďakujem a budem v tom určite pokračovať, inak na Japončinu som nechodila, som len samouk a na stránkach na ktorých som sa učila nebolo nič moc tak som zhrnula všetky svoje znalosti a založila som si svoju vlastnú stránku s Japončinou aby sa ostatným ľahšie učilo. Som rada že sa ti tu páči a dúfam že sa Japončinu budeš učiť aj naďalej :))