Choď na obsah Choď na menu
 


13. 1. 2014

34. lekcia  

 

Dnes nás čaká troška dlhšia lekcia. Naučíme sa osobné zámená.  

 

Takže, najprv jednotné číslo. Začneme zámenom "ja". Toto zámeno je v Japončine asi najpoužívanejšie, spolu s "anata" a "boku", ktoré si vysvetlíme v tejto lekcii až neskôr. Zámeno "ja" môžeme povedať viacerými spôsobmi. Má skutočne veľa podôb, ale ak sa nechcete učiť všetky, potrebujete vedieť aspoň podobu "watashi", ktorá sa dá použiť hocikedy, používa sa pri bežnom rozhovore. Formálnejšia forma tohto zámena je "watakushi ( わたくし )", jej znak kanji je 私. Ešte existujú ďalšie formy pre zámeno "ja", ako je napríklad "boku (  ぼく ) [ kanji : 僕 ], ktoré je používané v Japonsku väčšinou iba chlapmi. Pre ženy a dievčatá toto zámeno neni  vhodné, dievčatami je používané len veľmi zriedka. Ďalšie sú : "washi", používané staršími mužmi, znamená nadradenosť, "ware", ktoré sa používa len písomne, nie  keď s niekým hovoríte. Ako posledné je tu zámeno "ore". Používajú ho hlavne chlapci, v bežnm rozhovore medzi kamarátmi, NIKDY sa nepoužíva vo formálnom rozhovore, pretože nie je veľmi slušné. Všetko toto sú podoby, ako sa dá povedať "ja".  Teraz ideme na zámeno "ty".

Najpoužívanejšie slovo pre "ty" je "anata". Možu použiť muži aj ženy vo väčšine situácií. Ďalej tu máme napríklad "kimi", ktoré sa používa medzi dobrými kamarátmi, "omae","kisama" alebo Temae, ktoré môžete počuť veľmi často napríklad v anime,nie sú formálne, povedala by som že až neslušné. Ako posledné je tu Yuu, čo je prevzaté z angličtiny od slova "You".

"Ano hito" je výraz pre "tamten človek" "Ano kata" je výraz pre "tamtá osoba". Obidva s týchto výrazov sú veľmi formálne. "Yatsu" je neformálny výraz pre "on" alebo "ona", a ešte  o niečo menej slúšný je výraz "aitsu". Tieto dva výrazy sa používajú len medzi kamarátmi. 

Bežne používaný výraz pre "on" je "kare" a pre zámeno "ona" je "kanojo".

A teraz množné číslo.

"My" sa v bežnom rozhovore povie "watashitachi", v formálnejšom rozhovore "watakushitachi" .

"Vy" sa v bežnom rozhovore povie "anatatachi" alebo "anatagata", rovnako postaveným, na nižšej úrovni alebo deťom môžme povedať "kimitachi".

"Oni" sa povie "karera", v skupine musí byť aspoň jeden muž.

"Ony" sa povie "kanojotachi".

 

Takže, pre zhrnutie, tu je tabuľka s bežne používanými zámenami  :

 

Slovenčina Japončina - romaji Hiragana / Kanji
Ja Watashi   わたし(私)
Ty Watashitachi   わたしたち(私たち)
On Kare   かれ(彼)
Ona Kanojo   かのじょ(彼女)
Ono            -------------------          -------------------
My Watashitachi   わたしたち(私たち)
Vy Anatatachi   あなたたち
Oni Karera   かれら(彼ら)
Ony Kanojotachi   かのじょたち(彼女たち)

 

Ako ste si mohli všimnúť, keď sa tvorí množné číslo, pridáva sa "tachi". Takto to funguje pri väčšine zámen. Matane またね ! 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.